Димогенератор для копчення своїми руками

dyimogenerator-dlya-kopcheniya-svoimi-rukami1Напевно кожен, хто займається копченням, знає, що таке димогенератор, і деякі навіть мають такий прилад в своєму господарстві. Димогенератор використовують в основному при холодному копченні, але можна і з його допомогою коптити гарячим способом, якщо встановити в коптильню нагрівальний елемент, наприклад тен від електричної плити.

Зараз купити димогенератор дуже просто, в інтернеті повно пропозицій, але якщо є час, інструменти і прямі руки, то можна зробити димогенератор для копчення своїми руками.

Конструкцій димогенераторів існує безліч. Вибираючи конструкцію потрібно виходити з тих матеріалів, які вже можуть бути у вас в наявності, щоб здешевити вартість димогенератора. Принцип роботи димогенератора такого типу дуже простий – внизу тліє тріска і дим піднімається вгору, далі за допомогою компресора методом ежекції дим видувається з камери димогенератора в коптильню. Якщо забезпечити правильну роботу генератора диму, то він буде працювати відмінно, і не важливо якої він буде форми.

Для того щоб зробити димогенератор для копчення своїми руками будуть потрібні деякі інструменти. З основних – це “болгарка”, дриль, або шуруповерт і зварювальний апарат. Деяких відразу лякає інструмент зварювальний апарат, а у когось його просто немає, та ніколи і не було, втім, можна обійтися і без нього. Про те як зробити димогенератор для копчення без зварювального апарату я також розповім в цій статті, але про це трохи пізніше.

інструмент

Крім основних інструментів знадобиться ще всяка дрібниця, яка є у кожного – це: лінійка, олівець, свердла різних діаметрів, круги для болгарки, плоскогубці, молоток, і інше.

З матеріалів я використовував пів метра профільної труби 100х100мм з товщиною стінки 3мм, і пів метра дюймової труби ВГП. Труби я купив на металобазі, вони мені обійшлися в районі 100 гривень. Взагалі-то зробити димогенератор для копчення своїми руками можна і з будь-якої іншої труби – це не критично. Нема у вас профільної труби 100х100, беріть, що є, наприклад 80х80, або 60х60, якщо є труба ВГП (кругла труба), то теж підійде, головне, щоб труба була не надто малого діаметру. Звичайно ж чим більший діаметр труби, тим більше можна завантажити тріски в димогенератор, і відповідно збільшується час тління одного завантаження.

Крім труб я ще використовував пластину з нержавійки (це буде дно димогенератора), металеву кришку для стовпа 100х100 (такі продають в будівельних магазинах – це буде кришка), трубку з різьбою діаметром 10мм від старої китайської люстри, штуцер 8мм і заглушку 1/2″.

димогенератор з профільної труби

Отже, робимо димогенератор для копчення своїми руками. У профільній трубі внизу, приблизно 2см від краю я прорізав болгаркою дві щілини по всій довжині з одного боку і з протилежного. У ці щілини вставлятиметься дно димогенератора, яке я вирізав з нержавійки.

креслення димогенератора з труби

Це дно я вирішив зробити знімним, для того, щоб після копчення можна було легко витягувати прогорілу тріску. Пластина проходить в один отвір і виходить з іншого боку, утворюючи дно.

Можна і на дно приварити пластину заглушку, але потім буде незручно витягати вугілля. В інтернеті бачив ще багато варіантів, де роблять підставку-зольник, але я вирішив не морочитися, і в принципі в такому виконанні димогенератор працював відмінно, палаюча тріска не падала, а в кінці роботи потрібно всього лише вийняти пластину і висипати вугілля.

Внизу димогенератора потрібно просвердлити два отвори 10-12мм, приблизно 5 см від краю для піддуву повітря під час роботи димогенератора.

Щоб правильно зробити димогенератор для копчення своїми руками важливо точно розмітити отвори верхніх труб. Центри отворів повинні бути строго один напроти одного, і не зміщуватися ні вправо, ні вліво, ні вгору, ні вниз. Звичайно похибка в пів-один міліметр пробачається. Відступивши від верхнього краю труби 6,5 см по центру я зазначив майбутній отвір. Точно також і з протилежного боку.

Перший отвір під штуцер діаметром 20мм я просвердлив дрилем, а другий діаметром 35мм під дюймову трубу довелося прорізати болгаркою. Вийшла ось така заготовка.

креслення димогенератора

Вставляємо трубу в отвір, за допомогою кутника виставляємо її під 90°, прихоплюємо зварюванням, і обварюємо з обох сторін.

димогенератор для копчення фото

обварюємо трубу

В принципі зварювальний апарат використовувався тільки один раз, щоб приварити цю трубу, а щоб зробити димогенератор для копчення своїми руками без зварювального апарату, то можна взяти сантехнічний згін (1/2″, краще 3/4″ або дюймовий) з гайками, як на фото, бажано подовший, просвердлити під нього отвір потрібного діаметру, і просто затягнути його з обох сторін гайками. Те, що вийде не зовсім герметично, то не страшно, на роботу димогенератора це ніяк не вплине.

сантехнічний згін

Для подачі повітря я змайстрував ось таку конструкцію.

штуцер для подачі повітря

У заглушці по центру просвердлив отвір 10мм, потім за допомогою гайок прикрутив трубку від китайської люстри.

Далі в отвір 20мм з одного боку вкручується штуцер, а з іншого заглушка з прикріпленою трубкою, вийшло ось так.

кріплення штуцера

Важливо! Тонка трубка повинна заходити в широку приблизно на 1см.

креслення димогенератора для коптильні

По правді кажучи, з цим штуцером я трохи перемудрив, потрібно було просто просвердлити отвір на 10 мм, замість 20мм і затиснути трубку з різьбою гайками з обох сторін, без штуцера і заглушки, так було б простіше, а сенс один і той же.

Ось і все димогенератор для копчення своїми руками зроблений, залишилося нарубати тріску, і зробити пробний запуск.

Кілька слів хочу ще сказати про компресор для димогенератора. У мене завалявся старий радянський акваріумний компресор, і я вирішив використовувати саме його. У цього компресора два виходи, які я звів за допомогою трубок 4-5мм в одну ширшу 8мм, і далі до штуцера димогенератора.

компресор для коптильні

В принципі компресор працював непогано, але при запалюванні довелося повозитися. Пошукав по інтернету і прийшов до висновку, що краще купити інший компресор для димогенератора, наприклад такий Resun AC2000, або потужніший, але обов’язково з регулятором, коли придбаю, обов’язково відпишуся про результат в коментарях.

компресор для димогенератора

Одного завантаження тріски в такому димогенераторі вистачає на 4-5 годин роботи, в залежності від інтенсивності повітря, що подається від компресора.

димогенератор для копчення своїми руками

Тепер і ви можете зробити димогенератор для копчення своїми руками, і якщо вам була корисна ця стаття, то поділіться нею в соцмережах (кнопочки внизу), а також залишайте свої коментарі та діліться порадами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.